NSDA School of Excellence in Debate
2006, 2009, 2010, 2014, 2015
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Bellaire Debate
A mission statement
or quote about the
firm.
Navigation Bar Placeholder

Carrollton HS tournament results November 10-11
Public Forum
Robert Brown/Sarika Kotha 1st place TOC Bid
Jacob Tate/Alissa Kotha quarterfinals


Katy Taylor HS tournament results November 10-11
Lincoln Douglas
Jason Kraynak octofinals
Lucy Ding octofinals

Novice LD
Daniel Chen  1st place

FX
Lucy Ding semifinals
Ioana Nechiti semifinals


South Houston HS tournament results November 3-4
4th place Overall Sweepstakes
Lincoln Douglas
Jason Kraynak octofinals

Novice LD
David Chen 1st Place

Congress
Eduardo Moeller  2nd place
Zoe Zhang  3rd place
Sean Lu 6th place

Novice Congress
Harshin Sanam Venkata  2nd place

Clear Lake HS tournament results October 27-28
Lincoln Douglas
Lucy Ding  quarterfinals
Alex Pantazopol double octos
Sernry Tu  double octos

Novice LD
Shravya Aparasu  3rd place

Foreign Extemp
Ioana Nechiti  6th place







Plano West HS tournament results October 20-21
Public Forum
Robert Brown/Sarika Kotha  1st place  TOC Bid

Stratford HS tournament results October 20-21
Lincoln Douglas
Jason Kraynak  octofinals

Novice Lincoln Douglas
Sernry Tu  1st place
David Tang  octofinals




Bellaire HS Public Forum Round Robin results October 15
Robert Brown/Sarika Kotha  3rd place

Wisdom HS tournament results October 7
Lincoln Douglas
Lucy Ding  3rd place
Arianna Zhao  6th place
Sernry Tu  10th place

Arianna Zhao 3rd place LD speaker award

JV Lincoln Douglas
William Fan  1st place
Daniel Chen  2nd place
Shravya Aparasu  3rd place
Gloria Xie 7th place
Zaid Ali 9th place
Bryce Liu 10th place

William Fan 1st place JV LD speaker award
Shravya Aparasu 3rd place JV LD speaker award



















Langham Creek HS tournament results September 29-30
Lincoln Douglas
Alex Pantazopol  octofinals
Lucy Ding  octofinals

Foreign Extemp
Lucy Ding  5th place





Clear Falls HS tournament results September 22-23
Lincoln Douglas
Alex Pantazopol  finals closeout
Jason Kraynak    finals closeout


Alex Pantazopol 1st place speaker award









Alief Elsik HS tournament results September 15-16
Lincoln Douglas
Jason Kraynak  1st place

Novice Lincoln Douglas
Arianna Zhao  1st place


News & Stories from December 2016-June 2017
Bellaire Debate
Member of the
National Speech &
Debate Association
since 1955.
Robert Brown 1st place PF speaker award
Sarika Kotha 2nd place PF speaker award
Jacob Tate 6th place PF speaker award
Alissa Kono 8th place PF speaker award


Novice PF
Lucy Chen/Michelle Sun  3rd place
Heather Huang/Pranav Kumar quarterfinals

Congress
Ashley Clarke semifinals
Saumya Jhaveri semifinals
Eduardo Moeller semifinals
Ioana Nechiti semifinals
Rebecca Parsons semifinals
Sherley Wang semifinals
Evan Zhao semifinals


Public Forum
Jacob Tate/Alissa Kono           finals closeout
Robert Brown/Sarika Kotha     finals closeout
Jordan Hinrichs/Andrew Li quarterfinals
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran quarters
Pranav Kumar/Nathan Tran  quarterfinals

Robert Brown  1st place speaker award

Novice PF
Pranav Bommekal/Isabel Lan  3rd place





Congress
Evan Finley 4th place  TOC Bid
Eduardo Moeller 5th place  TOC bid
Ashley Clarke 6th place  TOC bid
Ioana Nechiti 7th place
Sean Lu finals
Saumya Jhaveri semifinals
Rebecca Parsons semifinals
Zoe Zhang semifinals
Evan Zhao semifinals

Public Forum
Patrick Han/Laura Hester octofinals

Novice Public Forum
Heather Huang/Isabel Lan  1st place


Robert Brown 1st place speaker award PF



Public Forum
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran octos
Jeffrey Chen/Lucy Wu octos
Jordan Hinrichs/Andrew Lu  octos

Patrick Han 1st place speaker award PF

Novice Public Forum
Pramit De/Jeffrey Chuong  1st place
Pranav Bommekal/Isabel Lan quarterfinals





Public Forum
Andrew Sun/James Li  1st place
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran 2nd place
Jeffrey Chen/Lucy Wu 4th place
Sarah Birenbaum/Elina Chen  5th place
Joy Li/Tristan Koster  6th place

James Li 1st place PF speaker award
Jeffrey Chen 3rd place PF speaker award

JV Public Forum
Annie Zhu/Shirley Zhu 1st place
Isabel Richards/Safia Khan 2nd place
Luna Chen/Michelle Sun  3rd place
Thomas Lai/Bryan Bartee  4th place
Pramit De/Jeffrey Chuong  5th place
Tarun Jangama/Heather Huang  6th place
Aditya Sood/Nathan Tran 7th place
Pranav Bommekal/Pranav Kumar 8th place
Isabel Lan/Christopher Zhou  9th place

Annie Zhu 1st place JV speaker award
Aditya Sood 2nd place JV speaker award
Pranav Kumar 3rd place JV speaker award

Congress
Ioana Nechiti  1st place
Sean Lu 4th place

JV Congress
Saumya Jhaveri  1st place
Evan Zhao  2nd place
Ryan Lu  3rd place
Miles Mackenzie 4th place


Public Forum
Jacob Tate/Alissa Kono 3rd place
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran octos

Congress
Sherley Wang 13th place

Novice Public Forum
James Li/Andrew Sun  1st place
Annie Zhu/Shirley Zhu  4th place
Luna Chen/Michelle Sun  4th place


Public Forum
Robert Brown/Sarika Kotha  finals closeout
Jacob Tate/Alissa Kono        finals closeout
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhardran octos

Robert Brown 1st place speaker award
Jacob Tate  5th place speaker award
Vedanth Ramabhardran 12th place speaker
Sarika Kotha  13th place speaker

Congressional Debate
Ioana Nechiti  6th place
Rebecca Parsons  10th place
Sherley Wang  13th place


Congressional Debate
Evan Finley  4th place